Username

Parola *
Confirma parola *
Prenume Nume Tara Oras Adresa
Campurile marcate cu * sunt obligatorii!

Inapoi
Legislatie

Legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap; cuprinde toate modificarile aduse actului oficial, inclusiv cele prevazute în Hotararea de Guvern. Nr. 1.665/10.12.2008 publicata in Monitorul Oficial Nr. 856/19.12.2008.

Legea 95 din 14 aprilie 2006 privind reforma in domeniul sanatatii; cuprinde toate modificarile aduse actului oficial, inclusiv cele prevazute in Legea nr. 157/18.07.2008 publicata in M.Of. Nr. 557/23.07.2008, prin care se stipuleaza fapul ca in situatia in care o persoana realizeaza venituri care sunt neimpozabile, contributia se calculeaza asupra veniturilor realizate.

Anexa la Ordinul ministrului muncii, familiei si egalitatii de sanse si al ministrului sanatatii publice nr. 762/1.992/2007 pentru aprobarea criteriilor medicopsihosociale pe baza carora se stabileate incadrarea in grad de handicap, publicata in Monitorul Oficial Nr. 885 bis din 27 decembrie 2007.

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, adoptate prin Hotararea Nr. 268 din 14 martie 2007 publicata in Monitorul Oficial Nr. 233 din 4 aprilie 2007.

Codul Muncii adoptat prin Legea Nr. 53 din 24 ianuarie 2003 publicata in Monitorul Oficial Nr. 72 din 5 februarie 2003.

Ordin nr. 223/2007 privind implementarea formatului unic al cardului-legitimatie de parcare pentru persoanele cu handicap.

Ordin nr. 62/2007 pentru aprobarea instructiunilor privind legitimatia pentru transportul urban cu mijloace de transport in comun de suprafata pentru persoanele cu handicap si modelul acesteia.

Ordin nr. 617/2007 pentru aprobarea normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate.

www.asociatiasfantulstefan.ro nu colecteaza date cu caracter personal, cu exceptia celor inscrise in formularul de contact. Aceste date vor fi folosite strict in scopul comunicarii punctuale cu expeditorul mesajului si nu vor fi impartite cu terte parti fara consimtamantul expres al vizitatorului. Vizitatorilor le sunt recunoscute drepturile specificate in Regulamentul GDPR. Continuarea navigarii pe acest site implica acordul vizitatorului cu privire la termenii si conditiile enuntate mai sus.
Inchide